Zdrowie i Uroda

Rozstępy – jak się pozbyć rozstępów?

Patrzysz w lustro z niechęcią widząc cienkie, blade, poprzeczne kreski na skórze ud i biustu? To rozstępy, które stały się nieusuwalną pamiątką po ciąży i okresie karmienia piersią. Skąd się wzięły na Twoim ciele i jak możesz się ich pozbyć? Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie na rozstępy. Zapraszamy do lektury artykułu.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to nic innego, jak poprzeczne, wrzecionowate prążki powstające przeważnie na udach, piersiach, pośladkach i plecach.

Kobiety w ciąży lub w okresie laktacji, gdy przyrost ciała jest największy i dość gwałtowny, odnotowują zmiany skórne w postaci najpierw ciemnoczerwonych, a potem bladoróżowych kresek w obrębie brzucha, bioder i biustu.

Osoby trenujące intensywnie na siłowni sporty kulturystyczne zauważają rozstępy w miejscu szybkiego przyrostu tkanki mięśniowej, czyli w okolicy bicepsów, ramion i wewnętrznej stronie ud.

Panie, które poddały się operacji powiększenia piersi na znacznie większy rozmiar od naturalnego, również czasami uskarżają się na powstawanie rozstępów na skórze biustu.

Rozstępy jednak nie dotyczą wyłącznie osób, których ciało w nagły sposób zwiększyło swą objętość. Gwałtowny spadek wagi również sprzyja tym niechcianym pozostałościom po większych obwodach.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała. Przyczyny wzrostu nie są najważniejsze. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, może to być ciąża, zmiany hormonalne, wzrost w okresie dojrzewania, przyrost mięśniowy po ćwiczeniach na siłowni lub gwałtowny spadek wagi. Ważny jest poziom kolagenu w skórze i jak sobie radzi z rozciąganiem skóry i zwiększaniem objętości ciała.

Jeśli produkcja kolagenu i elastyny nie nadąża za zmianami wagi, włókna skóry pękają i tworzą zbliznowacenia.

W pierwszym, zapalnym etapie powstawania rozstępów, wrzecionowate kreski przyjmują kolor ciemnoczerwony. Jest to też chwila, w której jeszcze można szybko i skutecznie zatrzymać dalszy rozwój rozstępów. Jeśli nie podejmiemy leczenia, ciemnoczerwony kolor zmienia się na bladoróżowy, by dojść do sinego. Rozstępy w końcowej fazie wyglądają jak srebrzyste kreski, lecz przyjmują też często pomarszczony, wklęsły wygląd. Wtedy też trudniej je skutecznie usunąć.

Rozstępy nie są groźne dla zdrowia. To wyłącznie wysoce nieestetyczna zmiana skórna. Niemniej jednak wygląd skóry wpływa na nasze postrzeganie siebie i dobre samopoczucie, więc nie należy ich lekceważyć. Jeśli tylko odczuwamy dyskomfort i przykrość z powodu wyglądu ciała zniekształconego rozstępami, należy podjąć działanie w kierunku ich usunięcia.

Czy jest to możliwe? Oczywiście! Polecamy klinikę  http://klinikagrzesiak.pl poza tym rynek usług estetycznych i medycznych oraz szeroka oferta produktów przeciw rozstępom wspiera osoby skarżące się na zmiany skórne. Z czego więc możemy skorzystać?

Jak walczyć z rozstępami?

Po pierwsze: czas reakcji.

Jeśli czujemy swędzenie i drapanie skóry i widzimy pierwsze oznaki pojawiąjące się na skórze, należy podjąć działanie domowymi środkami oraz zacząć stosować kremów przeciw rozstępom. Najczęściej są one produkowane na bazie kolagenu. Nie wystarczy jednak sama aplikacja kremu na miejsca zaatakowane rozstępami.

By zwiększyć skuteczność kolagenu zawartego w preparacie, należy oczyścić skórę, złuszczyć ją i przygotować na działanie kremu.

Jak to zrobić?

Do sprawdzonych sposobów domowych należą scruby i peelingi ciała. Codzienny masaż ciała po kąpieli z użyciem preparatów peelingujących pomoże pobudzić produkcję kolagenu i wzmocni naczynka krwionośne.

W gabinetach kosmetycznych dla osób borykających się z rozstępami dostępne są usługi peelingu chemicznego na bazie kwasu glikolowego, który cechuje się właściwościami regenerującymi i oczyszczającymi. Podobnie jak w przypadku domowych czynności złuszczających, kwas glikolowy działa silnie na produkcję kolagenu i powoduje napięcie skóry. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu glikolowego są proponowane na duże rozstępy.

Oprócz peelingów zarówno domowych, jak i z zawartością kwasów, na początkową fazę rozstępów pomogą zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i światłoterapia.

Ponadto gabinety kosmetyczne proponują swoim klientom zabiegi z zakresu dermabrazji i mezoterapii. Wszystkie zabiegi polegają na złuszczeniu naskórka i pobudzeniu naturalnego kolagenu do wzmożonej pracy. Oprócz tego zabiegi te rozjaśniają ślady zmian skórnych i wyrównują koloryt miejsc zaatakowanych przez rozstępy z resztą skóry.

Laser – skuteczne narzędzie w walce z rozstępami

Najbardziej skuteczną, lecz również najbardziej inwazyjną metodą do walki z rozstępami jest laser frakcyjny CO2. Polega na rozgrzaniu promieniami lasera głębokich warstw skórnych i odparowaniu, co działa naprawczo i stymulująco na kolagen zawarty w skórze. Laser stosowany jest punktowo na zmienione części ciała. Do niechcianych skutków ubocznych stosowania promieni laserowych zaliczamy sporadyczne przypadki poparzenia. Gojenie po zabiegach z użyciem lasera często wiąże się z przelotnym bólem.

Laser frakcyjny działa skutecznie na skórę zaatakowaną rozstępami. Zmiany znikają, a skóra znów jest gładka i sprężysta.